Toskania - Włochy     Agroturystyka - Hotele - Domy wakacyjne - Rezydencje - Apartamenty

 
WYSZUKIWANIE  ROZSZERZONE
 
  GWARANCJE
 BELLA TOSCANA
posiada Gwarancje Ubezpieczeniowa
wydana przez
AXA Towarzystwo
Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.
>> zobacz Plik PDF
 BELLA TOSCANA
posiada Wpis
do Rejestru Organizatorów
i Posredników Turystycznych
Marszalka Województwa Slaskiego
>> zobacz Plik PDF
 BELLA TOSCANA
ROK ZALOZENIA: 2003  

PRAKTYCZNE INFORMACJE
MIASTA TOSKANII
POGODA
MAPA PROWINCJI SIENA

   
 
 
Siena i prowincja Sieny

Włosi mówią, że Siena jest niczym obraz olejny namalowany w ciepłych barwach. To barwy nadane przez przyrodę i historię: barwy wina, cyprysów i łanów zboża, kamiennych kościołów romańskich i średniowiecznych festynów, lasów i winnic mieniących się czerwienią i żółciami. To także zdrojowiska i zamki, piękna przyroda i zabytkowe miasteczka.
Siena leży na trzech wzgórzach i dlatego nie spotkamy tutaj rozległych równin i dolin.
 
Siena powstała za czasów rzymskich jako posterunek wojskowy. Przecinająca Sienę w średniowieczu droga Frankijska przyciągała do niej kupców i pielgrzymów. W XIII w. Siena osiągnęła szczyt swej świetności i bogactwa: powstały banki cieszące się uznaniem papieży. Można rzec, że miasto zastygło w tej epoce, a raczej przeniosło ją w przyszłość. Piazza del Campo jest odbiciem tej idei. Plac il Campo to arena il Palio - wyścigu konnego, będącego odbiciem zażyłych związków każdego Sieneńczyka ze swoją dzielnicą (kontrada). W Palio ściga się 10 zawodników jadących konno na oklep, każdy zawodnik pochodzi z innej dzielnicy Sieny. Palio odbywa się dwa razy w roku, 2 lipca i 16 sierpnia.
 
 

Siena to miasto żywotne, bogate i dumne. Na poparcie tego stwierdzenia wystarczy spojrzeć na imponującą katedrę il Duomo. Wzniesiona w najwyższym miejscu w Sienie - na szczycie wzgórza Santa Maria, nieukończona w XIV w., słynie z baptysterium i chrzcielnicy - prawdziwego muzeum rzeźbiarstwa oraz z dzieł Nicola i Giovanniego Pisano, Donatella, Michała Anioła i Pinturicchia.

 

Prowincja Sieny dzieli się na kilka podregionów, różniących się od siebie krajobrazem:

  • Vald'Elsa i Chianti senese
  • Val di Merse i Crete senesi
  • Val d'Orcia i Val di Chian


Vald'Elsa
 

San Gimignano i górne Vald'Elsa (dorzecze Elsy) są mekką turystów przez cały rok, ale nawięcej zwiedzających przyjeżdża tutaj latem, głównie ze względu na bogaty program kulturalny. Przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej, przeglądy filmów i wiele innych imprez uprzyjemnia pobyt turystom w tym regionie.


San Gimignano
przeżywało epokę swego największego rozkwitu w średnio-wieczu, będąc miejscem postoju na trasie drogi Frankijskiej. Zatrzymujący się tutaj kupcy i pielgrzymi dokonywali zakupów lokalnych produktów. Zmodyfi-kowanie trasy tej słynnej drogi - przeniesienie jej ze wzgórz do doliny - przyczy-niło się do gospodarczego upadku San Gimignano. Dopiero w ubiegłym stuleciu dzięki gruntownym pracom konserwatorskim udało się przywrócić miasteczku dawną świetność, odrestaurowując średniowieczne i renesansowe budowle.

 


Casole d'Elsa położone na wysokości 415 m n.p.m. góruje nad rozległymi wzgórzami. Siena już w XIII w. zainteresowana była zdobyciem Castello di Casole. Zamek ten ze względu na swoje korzystne usytuowanie strategiczne stanowił znakomity przyczułek przeciwko odwiecznej rywalce Sieny - Florencji. Ze wzgórza Casole rozciąga się widok na górną Maremmę, Montagnola i pagórki wokół San Gimignano.


Il Chianti
 

Nazwą Chianti określa się w dokumentach XIII w. terytorium obejmujące okolice miasteczek Radda, Gaiole i Castellina, które wówczas podlegały jurysdykcji Florencji. Obecnie cały ten podregion żyje z produkcji win i z turystyki. Wiejski krajobraz Chianti to wzgórza o falistych, płynnych zarysach i urokliwe osady. Zamki, zagrody wiejskie oraz winnice sąsiadują tutaj ze sobą okolone zielenią, bujnie porastającą miejscowe wzgórza.

Farma Merse
 

Miasteczka, maleńkie osady, kościoły i wiejskie zabudowania pojawiają się tu i ówdzie w dolinach rzek Merse i Farma. Opactwo San Galgano to wspaniały zabytek architektury gotyckiej, będący symbolem tego terytorium.

Silny niegdyś Castello di Frosini (spełniał początkowo funkcję spedale, tj. schroniska) był miejscem postoju dla podróżujących gościńcem Via Massetana, który łączył Sienę z Massa Marittima, a dalej prowadził na obszar wzgórz Colline Metallifere.

Gminy leżące na tym terytorium przygotowują szlaki przyrodniczo-krajoznawcze i rezerwaty przyrody w celu rewaloryzacji swych bezcennych skarbów naturalnego środowiska.

Le Crete Senesi
 

Obszar zwany le Crete Senesi leży w dolinach rzek Arbia, Ombrone i Asso, zajmuje terytorium rozciągające się między Sieną i Montepulciano, tzn. gminy: Asciano, Monteroni, Buonconvento, S. Giovanni 'Asso i tylko częściowo Sienę, Castelnuovo Berardenga, Trequanda, Pienza, Montalcino, Rapolano, S. Quirico Orcia. Ich łączna powierzchnia wynosi około 500 km kw. i stanowi tylko część całej powierzchni tychże wzgórz kredowych. Terytorium Crete Senesi odznacza się bogactwem źródeł i wód mineralnych, a także licznymi wodami termalnymi.

Val dOrcia
 

Obszar dorzecza Orcia to terytorium pod względem ekologicznym nietknięte. Jest przykładem krajobrazu, który przetrwał całe stulecia w tej samej, niezmienionej formie. Jego kontemplacja wywołuje te same odczucia, jakie poruszały i natchnęły malarzy epoki średniowiecza i renesansu.
W Castiglioni 'Orcia, Bagno Vignonii San Quirico d'Orcia znajdują się uzdrowiska znane i odwiedzane od wieków. Miejscowości te dzięki średniowiecznej drodze Frankijskiej były miejscem spotkań ważnych postaci politycznych i osobistości Kościoła. Zaprojektowana w XV w. Pienza zgodnie z koncepcjami najczystszego humanizmu stanowi pierwszy w historii urbanistyki przykład planu przestrzennego zagospodarowania.

Val di ChianaTen podregion nazwaną "krainą cudownych wód" z powodu leżących na jego terytorium ośrodków zdrojowych. To skrawek ziemi, na którym nierozerwalnie splatają się ze sobą historia i przyroda. Oprócz zabytków Val di Chiana może poszczycić się trzema rezerwatami przyrody i jednym parkiem narodowym. Miasteczka Torrita i Montefollonico do dziś przypominają o dawnych wojnach, jakie Siena i Florencja toczyły tutaj między sobą w XIII w. Wzgórza dorzecza Chiany - naturalny łącznik między Val d'Arno i Val d'Orcia - zapraszają do wędrówek po polach, pastwiskach, od kościółka do kościółka, zaglądania do starych średniowiecznych fortów i obcowania z historią na łonie natury.
Wydarzenia •  Bezpieczenstwo • Ochrona Danych • Copyright
IE 4+/800x600/Flash 5 player - © by Bella Toscana 2004